Astral.lv, apzinātie sapņi, meditācija, ekstrasensorika, ezotērika.

Komentāri 0   Raksta skatījumi 1887  
5 0

Peru tika atrasti seno inku "kalkulatori"Inkakuasi arheoloģiskā kompleksa  strādājošie Peru atrada interesantu atradumu - 25 ļoti labi saglabājušos Kipu. Šie virvīšu "sasējumi" tika izmantoti, lai palīdzētu Inkiem tikt galā ar matemātiskajiem aprēķiniem.Pētnieki veica izrakumus dienvidos no Limas Aleksandro Ču vadībā. Inkauasi bija viena no lielākajām pilsētām, kuru uzcēla inki luanuanas ielejā. Pēc zinātnieku teiktā, kipu tika atrasti senās noliktavās (kalyankase), nevis kā parasti apbedijumu vietās kā tas notiek parasti, un tapēč šie atradumi ir vienkārši unikāli. Pēc arheologu domām, ja nu reiz kipu tika atrasti noliktavās, tad tos izmantoja administratīvām vajadzībām. 

Kečua valodā vārds "kipu" nozīmē "mezgls", kā arī vienskaitlī un arī daudzskaitlī. Tie ir sava veida tekstilizstrādājumu artefakti, kas izstrādāti no kokvilnas un lamas vilnas. Viena no kipu virvītēm skaitās kā galvenā (primārā), kurai jau tiek piestiprinātas pārējās virvītes. Pie šīm šņorītēm var arī būt piestiprinātas "meitas" virvītes. Daži no kipu pat var būt ar 12 līmeņu piestiprinātām atsevišķām virvītēm. Zinātnieki pat bija uzgājuši kipu kam bija ap 2 000 piestirpinātām virvītēm.
Bieži vien kipu bija izveidots tādā veidā, ka galvenā virvīte bija izvietota horizontāli, bet pārējās meitas virvītes karājās no tās. Kā arī galveno virvīti varēja izveidot apļa veidā, un tad jau pārējās virvītes karājās staru veidā. Prieks kipu glabāšanas vai transportēšanas tas tika sagriezts spirālveidā. 

Senajās pilsētās ar kipu palīdzību tika vākta un skaitīta informācija par: iedzīvotāju skaitu, nodokļiem, kaujas izdevumiem un pat veica kalendāro dienu skaitīšanu. Visām virvītēm piemita skaitliska nozīme, kodētas dažādu decimāldaļu sistēmā. Atsevišķos gadijumos informāciju kodēja krāsu vai virvīšu materiāla veidā, no kura izgatavoja virvītes. Dažreiz informācija tika iekļauta mezglos un to savienošanas veidā.

Lielāko daļu no atrastajiem kipu zinātnieki datē ar 1400-1532 gadiem līdz mūsu ērai. Saskaņā ar dokumentiem, Eiropas kolonizācijas laikā, inki izmantoja kipu ne tikai, lai saskaitītu, bet gan arī, lai nodotu informāciju ar kurjeru-skrējēju palīdzību visas impērijas plašumā. Apmēram 600 kipu ir saglabājušies līdz mūsu laikiem, un daļa no tiem glabājas muzejos visā pasaulē un privātajās kolekcijās.

    Jums ir jāautorizējas, lai komentētu!

    © Astral.lv 2012-2015 | Seko mums: